Bayilik burada'ya Hoşgeldiniz, Üye Girişi | Ücretsiz Üyelik
BayilikBurada
Ana Sayfa > Yazarlar >

Mahmut Karcı

Mahmut Karcı

Eurosoft Genel Müdürü

karcimahmut@gmail.com
Yeni İş Kurma Sürecinin Temel Aşamaları Nelerdir?

Girişimci iseniz ve kendi işinizi kurmak istiyorsanız, iş kurmanın temel aşamalarını öğrenmelisiniz.

- Kendini olumlu motive etmeyi bilmek: En önemli özelliğiniz olmalıdır.

 

−İş fikrinin fizibilitesini detaylı yapmak

  •  pazar araştırmasını yapmak:Yapılması düşünülen işin detaylı analizlerinin yapılması risklerinin ortaya çıkartılması gerekir. Doğru teknoloji doğru iş ortağı, doğru lokasyon, doğru makinelerin belirlenmesidir.

 

−Business Plan hazırlamak:  Mutlaka işin incelikleri çıkartılmış olası risklerinin ön çalışması yapılmış olmalıdır. Satış ve kar hedeflerin değişik finansal durumlara ve ekonomik ülke görünümüne hatta deprem sel gibi afetlere göre hesaplanarak analizi tamamlanmalıdır.

 

−Hata yapmak: İşinizin ilk yıllarında bilgileriniz gittikçe yükselen bir grafikle artacaktır. İstediğiniz kadar dikkatli davranın veya bilimsel yöntemlere başvurun, hatalar mutlaka olacaktır. Hata yapabileceğinize ve bu olumsuz duruma düşebileceğinizi kendiniz öncelikle kabullenmelisiniz.Kendi İşinin Sahibi Olmanın Faydaları

 

Takipçilik değil, liderlik:İyi girişimciler liderdir. Lider ruha sahiptir. İkna edebilme kabiliyeti olmalıdır.

 

Yeni düşünce ve fikirleri hızlıca uygulama şansı:Fikirleri kendi kararı ile uygulama esnekliği vardır.

 

Özgürlük içinde çalışmak:Kimseye bağlı olmadan, kendi kararlarına ve düşüncelerine  uygun, flexible bir iş hayatına sahiptir.

 

İsteklerini uygulatabilme; Şirketine komuta ederken kendi kararlarını verebilme rahatlığına ve iş yaptırabilme özelliğine sahiptir.

 

Geliririn hep yüksek olması için sürekli azim içindedir:Kazancının yüksek olması kendisine bağlıdır. Kar edebilme yollarını bularak gelirini arttırabilir.


 

Kendi İşinin Sahibi Olmanın Dezavantajları

Zamanı sınırlıdır: Çoğu zaman yoğun bir tempo ile çalışması gerekir .

 

İşleri aktaramama:Her işletme sahibi, iş aktarma konusunda sorun yaşar. Bunun sebebi ise kişinin işi en iyi kendisinin yaptığına inanması ve güven sorunudur.

 

Başarının çalışanlara da bağlı olması:Başarı, iş sahibinin yanı sıra, çalışanlara da bağlıdır. Daha doğrusu, çalışan personeli iyi seçmek, uzun süreli çalışmak ve doğru insanlarla çalışmak, onları yönlendirmek ve motive etmek.

 

Kazançını değişkenliği:Ekonomik krizlerde kazanç hep sabit değildir ve belirsizdir.

 

Daima ödemelerle ve alacaklarla uğraşma zorunluluğu vardır:Nakit akışı planlaması, satış, maliyetler gibi konularda sürekli para ile uğraşmak zorunluluğu vardır.

 

Her zaman risk altındadır:Her kararında, her eyleminde risk almış olabilir. Dikkat etmesi gereken nokta en az zarar ile karşılanabilir riskler almaktır.

 

 

Ücretli Çalışmanın Avantajları

Görev tanımı yapılmıştır : Kendi işi gibi aşırı sorumluluk altında değildir. Görevi dışındaki işlerden kaçınabilir.

 

Sabit gelir:Her ayın sonunda mutlaka alacağı bir maaşı vardır ve içi rahattır. Çok iş yapsa da yapmasa da bu ücreti kesin hak etmiştir ve bordrosundaki parayı alacaktır.
 

Saatleri belli olan çalışma zamanları vardır:Özel hayatına daha fazla zaman ayırabilecektir. Ödeme endişesi olmadan yastığa başını rahat koyacak uyuyacaktır.
Firması sağlam güvenilir büyük ise: Daha öngörülebilir bir geleceği vardır.

 

 

Ücretli Çalışmanın Dezavantajları

Önceden belirlenmiş ücret: Ne kadar başarılı olursa olsun daha fazlasını kazanma şansı yoktur. ( Yönetim, satış pazarlama bölüm çalışanlarında değişken olabilmektedir)

 

Belirli yetkileri vardır dışına kolayca çıkamaz :Kendisine tanınmış sınırlı yetkisi vardır bu durum çalışanı çoğu zaman kısıtlar.

 

Yeni ve farklı düşünceleri kolaylıkla uygulayamamaz:Yeni önerileri, yaratıcı düşünceleri kolaylıkla uygulamaz. Şirket stratejileri, politikaları ve öncelikleri durumu zorlaştırabilir.

 

Patronun yanlış kararına uymak zorundadır:Çalışan, patronunu dinlemek ve isteklerini uygulamak durumundadır. Ayrıca personel, şirketin içinde bulunduğu parasal durumdan da etkilenebilir. Sabretmek ve işlerin açılmasını beklemesi gerekir.

Kendisinden istenenleri yapma zorunluluğu vardır: Personel , sorumlu olduğu yöneticisine karşı sorumludur ve ne olursa olsun verilen talimatlara uymak zorundadır. İstediği kadar ben daha iyi biliyorum diye düşünsün yönetici son kararı verecektir.

 

 

Mahmut Karcı

Eurosoft Genel Müdürü

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar

Osman Akın
BİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı
Tolga Yücel
Yücel İletişim Grubu Kurucusu
Ferdi Yılmaz
İletişim Danışmanı
Tülay Altaz
Bayilikburada Satış ve Pazarlama Direktörü
M.Rüştü Arseven
TÜBİFED Yönetim Kurulu Başkanı
Alper Soyaslan
Elektronik ve Haberleşme Mühendisi
Mahmut Karcı
Eurosoft Genel Müdürü
Neslihan Aksun
Helyum Bilişim Genel Müdür Yard.
Murat Göçe
BT Güvenlik İş Yönetim Danışmanı
 

 


Şirket Künyesi

Bayilik Verenler Bayilik Alanlar Reklam Genel
Bize Ulaşın Niçin Bayilikburada ? Niçin Bayilikburada ? Kimler Reklam Verebilir ? Gizlilik Sözleşmesi
Hakkımızda Nasıl Bayilik Verebilirim Nasıl Bayilik Alabilirim Nasıl Reklam Verebilirim  
Basında Biz Bayilik Verenler için Üyelik Bayilik Alanlar için Ücretsiz Üyelik    
    Bayilik Alanlar için Üyelik Avantajları    

 

  Copyright© 2011 Bayilikburada.com Bizi Facebookdan Takip EdinBizi Twitterdan Takip EdinBayilikburada Friend Feed Bayilikburada'yı RSS'ine Ekle  

Kavramlar : Bayilik , Bayilik Veren Firmalar , Bayilik Veren Şirketler , Bayilik Alan Firmalar , Bayilik Alan ŞirketlerBayi Sözleşmesi , Franchise , Franchise Veren Firmalar , Franchise Veren Şirketler , Franchising , Girişimci , Marka , İş Kurmak , Yeni İş Fikri , İş Fırsatları , Bayilik Endeksi , Tedarikçi , KOBİ , KOSGEB , E-Ticaret