Bayilik burada'ya Hoşgeldiniz, Üye Girişi | Ücretsiz Üyelik
BayilikBurada

 

Bayilik veren firma nedir ?

Bayilikburada; “Bir ürün yada hizmeti “, Türkiye veya yurt dışında üreten  veya Türkiye yada yurtdışında ürettiren veya  Türkiye yada yurtdışında bir üreticiden satın alıp, toptancı yada bayiler yoluyla satmak isteyen firmaları “Bayilik Veren Firmalar” olarak tanımlamaktadır.

 

 

Bayilik veren firmalar tarafından bayilik sisteminde markalaşmanın süreci ?

 

Bayilik veren firmalar ürettiği ürün yada hizmetlerin markalaşması sürecinin sistemli olması gerekmektedir. 70’li yıllarda Türkiye’ de marka kavramı iyi bilinmiyordu. 21’inci yüzyılda marka kavramı gündemde olan bir konudur. Bireysel ya da kurumsal tüketicilere herhangi bir ürün sorduğunuzda birçok üründe sadece marka akla gelmekte ve markalar bildirilmektedir. Tüketiciler mağaza ya da marketlerden ihtiyacını karşılamak istedikleri zaman ilk ilgili marka ve markalar akla gelmektedir. Günümüzde de bir çok ürün piyasada markası ile anılmaktadır. Markanın tüketicilerin aklında yer etmesi tüketici bilinirliğinin arttırılması için markalaşmak gerekir ve marka olmak kaçınılmazdır.

 

Bayilik veren şirketlerin taşıdıkları riskler nelerdir ?

 

Bayilik alan firmaların bayisi olduğu şirketlere ait hedef ve stratejileri çerçevesinde çalışması ve bu kurallara uyum göstermesi beklenmektedir. Tedarikçi, Üretici, İthalatçı ve Distribütör firmaların pazarlama stratejilerine uygun davranmayan bayilik alan firmalar, Tedarikçi, Üretici, İthalatçı ve Distribütör firmaların hedef ve pazarda bekledikleri başarıya ulaşamamasına neden olabilmektedir. Bayilik veren firmaların beklentileri bayilerinin firmalarının strateji ve hedeflerine uygun olarak ürün, fiyat,  pazarda tutundurma ve özelliklede ürünlerinin dağıtım fonksiyonların hedeflerine ulaşmalarında başarılı olunmasıdır. Bayiler Tedarikçi (Bayilik veren) firmaların zamanlı ve süresi belli kampanyalarına uygun hareket etmezler ve beklentilerine uygun davranmazlarsa,  Bayilik veren firma özellikle gerek uzun dönemde gerek kısa dönemde hedefledikleri sonuçları elde edemezler.  Bu da bayinin oluşturduğu en önemli risklerden biridir.  Bayilerin ödemelerle ilgili riskleri de Tedarikçi (Bayilik veren)  firma üzerinde büyük risk oluşturabilmektedir.  Bayilik veren firmaların beklentileri çerçevesinde bayilerinden gelecek ödemelerde, zamanında yapılmadığı takdirde tedarikçi firmalar, üretim programına uygun geriye yönelik olarak beklentileri karşılayamayacağı için uzun vadede hem karlı hem de üretim planlaması üzerinde çeşitli baskılarla karşılaşabilirler.

 

Bayilik veren firmalar bayiliklerini verecekleri yerleri nasıl seçmelidir ?

 

Bayilik veren firmalar bayiliklerini verecekleri il, ilçe veya ülkeleri seçmeden önce bayi profili ve hedef pazar vb. bir çok önemli fizibilite çalışmalarını aşağıdaki yöntemlerle yapmaları gerekmektedir.

 

1- Bayilik veren firmalar hedef pazarları ile ilgili potansiyeli dikkatlice araştırma yapılmalıdır. Eğer hedef bölgelerinde bayilik verdikten sonra bayilik alan firmaların elde edeceği gelirler,  bayiyi memnun etmeyip, bayi karlı bir şekilde çalışmadığında bayinin çalışma niyeti de devam etmeyebilirler. Hedef pazar ve pazarların potansiyeli bayiyi memnun edecek satış ve gelirlerin oluşması durumunda hem bayilik veren firma hem de bayisi olan firmayı uzun vadede memnun ederek olarak ticaretleri devam edecektir. Eğer fizibilite çalışmalarında hedef pazar ve pazarların potansiyeli yetersiz ise bir bayilik teşkilatı kurulması düşünülüyorsa böyle bir durum gelecekte bayilik alan firma ve firmaların mutsuz olması kaçınılmazdır ve bayiler bayiliklerini iade etme eylemine gireceklerdir.

 

2- Bayilik alacak firma profilinin tanımlanması ile ilgili şartların netleştirilmesi gerekir. Öncelikle bayiliğini almak isteyen kişi ya da firmanın, şirketin strateji ve hedeflerine uygun bir yapıya sahip olup olmadığı? Bayiliğini alan kişi ya da firmanın pazarlama konusunda bilgisinin ve birikiminin olup olmadığı? Bayiliğini alan kişi ya da firmanın finansal birikimi, sektörle ilgili bilgi birikiminin firmanın bayisi olmak için yeterli olup olmadı gibi bu sorulara aday bayi doğru cevaplar verilebiliyorsa, bayilik veren firma tarafından bayi ile ilişkilerinde güven ilişkisi kurulabileceği düşünüldüğü taktirde, bayilik veren firma tarafından ilgili bayiliği alan kişi ya da firmaya bayilik verilebilir. Bu sorulara geçmişten gelen bir takım olumsuz tecrübe ve deneyimlerle de bayilik verilmesinin önüne geçebilmektedir. Geçmişte bayilik alan ve bayiliği başarılı bir şekilde sürdüremeyen kişi ya da firmaların bayilik talepleri de bayilik veren firmalar tarafından arzu edilmemektedir.

 

Bayilik veren firmalar tarafından bayilik politikası uygulanma şekli ?

 

Bayilik veren firmalar ilk olarak ürettiği ürün veya hizmetler ile ilgili çalışmalar yapması gerekir. Ürettiği ürün veya hizmetlerin hedef pazarda bireysel kullanıcılar tarafından alma talebinin oluşturulması, ürünün kullanılmasının sağlanması, müşteri memnuniyeti gibi bir takım kalite alt yapılarını oluşturması ve varsa sürekli geliştirmesi gerekmektedir.  Bu çalışmaları sürekli yapan firmalar ürün veya hizmetler ile ilgili arz ve taleplerin oluştuğunu görecektir. Tüketici tarafından talep oluştuğu zamanda markasını hedef pazarda satışa sunabilmesi içinde bayilik sistemini geliştirmesi gerekmektedir. Bayilik politikasında bayi sistem yapısını ve iskeletini oluşturabilmek için ön çalışma yapılması gerekmektedir. Bu ön çalışmada bayileri kimler ve ya hangi firmalar olabilir ? Aday kişi yada firmaların yapıları finansal durumları, bulundukları bölgelerdeki  etkinlikleri, aktif olup olmadığı gibi bir takım önemli konuların değerlendirilmesinin sonucundaki elde edilecek kriterlere uyan kişi yada firmalara ürün veya hizmetlerin satışı ile ilgili görüşme yapılması, ürünün sunumu, ürünü bayinin teşhir etmesi, etiketlemesi  gibi pratik ve teorik bir eğitimlerle ürünün hedef bölge ve bölgelerdeki satışının hızlandırılmasını sağlayarak hedef satışı gerçekleştirilebilir.

 

 

 

 

 


Şirket Künyesi

Bayilik Verenler Bayilik Alanlar Reklam Genel
Bize Ulaşın Niçin Bayilikburada ? Niçin Bayilikburada ? Kimler Reklam Verebilir ? Gizlilik Sözleşmesi
Hakkımızda Nasıl Bayilik Verebilirim Nasıl Bayilik Alabilirim Nasıl Reklam Verebilirim  
Basında Biz Bayilik Verenler için Üyelik Bayilik Alanlar için Ücretsiz Üyelik    
    Bayilik Alanlar için Üyelik Avantajları    

 

  Copyright© 2011 Bayilikburada.com Bizi Facebookdan Takip EdinBizi Twitterdan Takip EdinBayilikburada Friend Feed Bayilikburada'yı RSS'ine Ekle  

Kavramlar : Bayilik , Bayilik Veren Firmalar , Bayilik Veren Şirketler , Bayilik Alan Firmalar , Bayilik Alan ŞirketlerBayi Sözleşmesi , Franchise , Franchise Veren Firmalar , Franchise Veren Şirketler , Franchising , Girişimci , Marka , İş Kurmak , Yeni İş Fikri , İş Fırsatları , Bayilik Endeksi , Tedarikçi , KOBİ , KOSGEB , E-Ticaret